Skip to content

13 Phoebe DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block2602
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-S-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,664
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
57%
Improvement Value:$213,100
43%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+13.6%
2024$6,977+34.0%
2019$5,208-2.2%
2018$5,326+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 9633, Page 7259Recorded2/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960