Skip to content

241 Frankfort AveNeptune, NJ 07753

Built 2002

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block1902
Lot1
QualifierC241
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.6

Building Details

Building Class35
DescriptionEASTWIND
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,526
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,800
55%
Improvement Value:$196,100
45%
Total Assessment$435,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706+5.5%
2024$6,359+9.5%
2023$5,809+6.6%
2022$5,448+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 8564, Page 1947

Property Built

Built

Year Built: 2002