Skip to content

2740 W Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block1904
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,423
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,100
62%
Improvement Value:$256,900
38%
Total Assessment$678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,951+17.2%
2024$8,492+14.0%
2023$7,448+11.2%
2022$6,699+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft1,423DeedBook 9129, Page 3049Recorded8/31/2015

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 9083, Page 5555

Property Built

Built

Year Built: 1951