Skip to content

9 Knox BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block1904
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
51%
Improvement Value:$293,700
49%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+14.4%
2024$8,755+6.7%
2023$8,203+14.8%
2022$7,144+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,495DeedBook 9145, Page 7156Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 8695, Page 2677

Property Built

Built

Year Built: 1974