Skip to content

94 Lawrence AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block201
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHDC
Sq Footage1,268
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,100
47%
Improvement Value:$412,900
53%
Total Assessment$785,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,607+52.2%
2024$10,252+4.1%
2023$9,849+20.5%
2022$8,171+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 9738, Page 4606NU CodeRecord card mismatch (32)Recorded5/19/2025

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 8403, Page 1728

Property Built

Built

Year Built: 1904