Skip to content

92 So Main StOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Date
Jul 19, 1990

Property Information

Block201
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionSHORE AUTO TRAN
Dwellings0
ZoningHD1F
Sq Footage3,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,400
74%
Improvement Value:$182,000
26%
Total Assessment$701,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,252-0.1%
2024$9,260-10.4%
2023$10,339+76.5%
2022$5,857-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5032, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1910