Skip to content

13 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 1, 1996

Property Information

Block212
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description3S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDTR
Sq Footage2,534
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$964,300
56%
Improvement Value:$746,600
44%
Total Assessment$1,710,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,284+28.9%
2024$18,840+1.4%
2023$18,583+1.3%
2022$18,344+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 554, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1900