Skip to content

35 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block213
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2.5S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,537
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$712,900
43%
Improvement Value:$946,100
57%
Total Assessment$1,659,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,997+19.1%
2024$20,156+13.7%
2023$17,725+1.6%
2022$17,454+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,625,000
Sq Ft2,537DeedBook 9773, Page 2701Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 9023, Page 7312

Property Built

Built

Year Built: 2013