Skip to content

72 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 2007

Last Sale Price
$1,727,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block264
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHDR1
Sq Footage2,429
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,700
35%
Improvement Value:$941,900
65%
Total Assessment$1,446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,506+33.9%
2024$15,310-7.1%
2023$16,477-1.6%
2022$16,749-12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,727,000

From:

To:

Sq Ft2,429DeedBook 9736, Page 4333Recorded5/5/2025

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 8739, Page 8435

Property Built

Built

Year Built: 2007