Skip to content

101 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 6, 2014

Property Information

Block217
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
68%
Improvement Value:$232,000
32%
Total Assessment$725,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,558-3.4%
2024$10,926+10.1%
2023$9,926+4.0%
2022$9,547+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9063, Page 3186

Property Built

Built

Year Built: 1900