Skip to content

94 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block217
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningHDMR
Sq Footage1,337
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
55%
Improvement Value:$403,700
45%
Total Assessment$897,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,869+9.6%
2024$13,564+17.8%
2023$11,517+4.1%
2022$11,061+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 8057, Page 4406

Property Built

Built

Year Built: 1904