Skip to content

728 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block2201
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage867
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,100
65%
Improvement Value:$164,400
35%
Total Assessment$464,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+18.3%
2024$6,200+45.3%
2023$4,266-16.3%
2022$5,096-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft867DeedBook 9758, Page 7009Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft867DeedBook 9271, Page 5445Recorded2/2/2018

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 9029, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1905