Skip to content

748 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1945

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2201
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,300
56%
Improvement Value:$220,400
44%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+8.8%
2024$7,385+41.1%
2023$5,234-8.7%
2022$5,736+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945