Skip to content

66 Whitefield Ave Unit114Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block220
Lot8
QualifierC214
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
63%
Improvement Value:$142,100
37%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+7.6%
2024$5,613+7.0%
2023$5,244+7.4%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9462, Page 5566Recorded12/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 5588, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1986