Skip to content

66 Whitefield Ave Unit125Ocean Grove, NJ 07756

Built 1986

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Nov 20, 2001

Property Information

Block220
Lot8
QualifierC325
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
63%
Improvement Value:$142,100
37%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+7.6%
2024$5,613+7.0%
2023$5,244+7.4%
2022$4,885-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 8096, Page 8319

Property Built

Built

Year Built: 1986