Skip to content

148 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1932

Last Sale Price
$547,250
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block221
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2S-AL-L-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
40%
Improvement Value:$570,200
60%
Total Assessment$945,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,850+26.4%
2024$11,751+2.2%
2023$11,498+14.0%
2022$10,087+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$547,250

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 9442, Page 9927Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 9305, Page 3129Recorded8/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5165, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1932