Skip to content

146 Heck AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block221
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage1,472
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
47%
Improvement Value:$416,200
53%
Total Assessment$791,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,251+18.0%
2024$10,385+2.3%
2023$10,150+10.2%
2022$9,214+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900