Skip to content

141 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1941

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 18, 2004

Property Information

Block221
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
63%
Improvement Value:$223,000
37%
Total Assessment$598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+13.0%
2024$9,067+3.3%
2023$8,775+1.0%
2022$8,688+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8348, Page 6517

Property Built

Built

Year Built: 1941