Skip to content

109 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1884

Owner
---
Last Sale Price
$783,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block223
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$436,900
51%
Improvement Value:$413,600
49%
Total Assessment$850,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,602+7.5%
2024$11,724+13.4%
2023$10,337+4.0%
2022$9,937+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$783,000
Sq Ft1,540DeedBook 9771, Page 2438Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 9058, Page 8977

Property Built

Built

Year Built: 1884