Skip to content

108 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2003

Property Information

Block223
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-BIG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
42%
Improvement Value:$604,000
58%
Total Assessment$1,040,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,885+12.0%
2024$16,860+20.2%
2023$14,028+4.3%
2022$13,448+6.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994