Skip to content

105 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1915

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block223
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
44%
Improvement Value:$561,900
56%
Total Assessment$998,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,737+10.5%
2024$13,339+12.6%
2023$11,845+4.1%
2022$11,374+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,595DeedBook 9294, Page 982NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8797, Page 4313

Property Built

Built

Year Built: 1915