Skip to content

92 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1919

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block224
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-1U
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage2,475
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
42%
Improvement Value:$686,300
58%
Total Assessment$1,179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,940+19.8%
2024$16,638+12.7%
2023$14,757+4.3%
2022$14,147-3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,475DeedBook 9397, Page 7537NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,475DeedBook 9379, Page 5418NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1919