Skip to content

97 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block224
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-AG1-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage983
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
68%
Improvement Value:$232,300
32%
Total Assessment$725,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,318+1.2%
2024$11,182+13.3%
2023$9,872+4.0%
2022$9,495+9.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900