Skip to content

10 Sherwood DrNeptune, NJ 07753

Built 1976

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block2301
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
56%
Improvement Value:$225,600
44%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+9.3%
2024$7,181+19.3%
2023$6,018+6.1%
2022$5,674+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 9545, Page 65Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8919, Page 8584

Property Built

Built

Year Built: 1976