Skip to content

1 Provincial PlNeptune, NJ 07753

Built 1992

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2301
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,083
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
37%
Improvement Value:$471,000
63%
Total Assessment$753,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,524+7.5%
2024$11,653+4.3%
2023$11,172+5.9%
2022$10,547+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1992