Skip to content

753 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1976

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block2301
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.3

Building Details

Building Class45
Description1S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningIL
Sq Footage4,026
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,800
42%
Improvement Value:$414,100
58%
Total Assessment$707,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,476+7.5%
2024$10,675-2.2%
2023$10,916+6.5%
2022$10,251+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 8747, Page 4838

Property Built

Built

Year Built: 1976