Skip to content

705 Chaphagen DrNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2011

Property Information

Block2301
Lot57
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
54%
Improvement Value:$249,000
46%
Total Assessment$540,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,421+11.6%
2024$7,547+34.9%
2023$5,592-10.6%
2022$6,254+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965