Skip to content

716 O'Hagen TerNeptune, NJ 07753

Built 1966

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block2301
Lot68
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
59%
Improvement Value:$206,600
41%
Total Assessment$498,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,941+12.4%
2024$7,063+28.9%
2023$5,481-11.0%
2022$6,161+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 9140, Page 4866Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 9092, Page 6838

Property Built

Built

Year Built: 1966