Skip to content

3320 Route 66Neptune, NJ 07753

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block2301
Lot85
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-A-1U (2)
Dwellings0
ZoningC-1
Sq Footage7,684
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$596,400
35%
Improvement Value:$1,119,700
65%
Total Assessment$1,716,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,187+7.6%
2024$27,121-13.1%
2023$31,198-0.2%
2022$31,272-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

DeedBook 9644, Page 8673Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5589, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1990