Skip to content

33 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block231
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,900
52%
Improvement Value:$658,000
48%
Total Assessment$1,370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,628+13.3%
2024$19,092+26.5%
2023$15,087+1.3%
2022$14,897+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 9497, Page 1471Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5944, Page 518

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 5634, Page 741Recorded8/7/1997

Property Built

Built

Year Built: 1889