Skip to content

6 Sunnyfield TerrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$405,600
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block2401
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,658
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,700
55%
Improvement Value:$238,600
45%
Total Assessment$532,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,524+11.6%
2024$7,639+55.8%
2023$4,904-12.3%
2022$5,589+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,600

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 9542, Page 4050Recorded9/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960