Skip to content

6 Denbo DriveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block3808
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,300
45%
Improvement Value:$304,300
55%
Total Assessment$549,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,033+12.0%
2024$8,960+9.8%
2023$8,158+55.7%
2022$5,238+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 9542, Page 7636NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$285,275

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 9514, Page 4655Recorded5/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960