Skip to content

1 Norman DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2404
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
64%
Improvement Value:$159,700
36%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,759+14.3%
2024$5,914+43.2%
2023$4,130-13.4%
2022$4,772+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958