Skip to content

5 Norman DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Aug 9, 2011

Property Information

Block2404
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,092
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
61%
Improvement Value:$177,600
39%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+13.0%
2024$6,475+39.3%
2023$4,646-11.9%
2022$5,274+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 8906, Page 2198

Property Built

Built

Year Built: 1958