Skip to content

19 Pitman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1969

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Sep 10, 2012

Property Information

Block145
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$980,900
69%
Improvement Value:$435,600
31%
Total Assessment$1,416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,527+13.1%
2024$16,385+0.5%
2023$16,302+0.8%
2022$16,178-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 8971, Page 4788

Property Built

Built

Year Built: 1969