Skip to content

3 Webb AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block229
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class19
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,005
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,327,200
59%
Improvement Value:$909,900
41%
Total Assessment$2,237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,656+20.4%
2024$27,955+2.8%
2023$27,184+1.3%
2022$26,826-1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft3,005DeedBook 9558, Page 2707Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$127,750

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 8588, Page 9029Recorded8/28/2006

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 5592, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1890