Skip to content

27 Ocean Ave Unit 27-4Ocean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block247
Lot9
QualifierC274
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,100
29%
Improvement Value:$451,800
71%
Total Assessment$634,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,338+7.6%
2024$9,612+135.9%
2023$4,075-0.4%
2022$4,091-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 9089, Page 1296

Property Built

Built

Year Built: 1890