Skip to content

703 Doris TerrNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block2506
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,000
54%
Improvement Value:$227,400
46%
Total Assessment$494,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,416+11.6%
2024$6,644+44.8%
2023$4,587-9.1%
2022$5,047+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5893, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1974