Skip to content

1908 Millbrook AveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block815
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
55%
Improvement Value:$199,100
45%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+4.0%
2024$6,693+22.6%
2023$5,458-0.7%
2022$5,494+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8289, Page 5703

Property Built

Built

Year Built: 1974