Skip to content

90 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1914

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block250
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S-F-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
51%
Improvement Value:$414,700
49%
Total Assessment$846,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,638+18.7%
2024$13,179+18.1%
2023$11,164+8.1%
2022$10,325+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8340, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1914