Skip to content

85 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block250
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
44%
Improvement Value:$560,300
56%
Total Assessment$992,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,991+26.3%
2024$13,449+17.3%
2023$11,469+8.0%
2022$10,615+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$33,000

From:

To:

Sq Ft891DeedBook 8050, Page 7211NU CodeFamily (1)Recorded9/15/2001

Property Built

Built

Year Built: 1904