Skip to content

84 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1915

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block250
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
44%
Improvement Value:$538,900
56%
Total Assessment$970,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,539+24.8%
2024$11,648+18.2%
2023$9,851+8.5%
2022$9,076+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915