Skip to content

87 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1871

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block250
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SFV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
52%
Improvement Value:$405,600
48%
Total Assessment$837,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,284+22.4%
2024$12,482+16.6%
2023$10,705+8.3%
2022$9,887+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,077DeedBook 9231, Page 1530Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8725, Page 7532

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 5689, Page 326NU CodeFamily (1)Recorded2/11/1998

Property Sale

Sale
$2,000

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 5582, Page 440NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/10/1997

Property Built

Built

Year Built: 1871