Skip to content

706 West Lawn DrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Oct 5, 2006

Property Information

Block2510
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,800
43%
Improvement Value:$385,700
57%
Total Assessment$672,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,954+8.3%
2024$10,119+32.7%
2023$7,626-5.9%
2022$8,108+47.2%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 8606, Page 1637

Property Built

Built

Year Built: 1959