Skip to content

102 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 13, 2012

Property Information

Block251
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-O-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,450
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
42%
Improvement Value:$687,100
58%
Total Assessment$1,180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,211+38.5%
2024$12,425+12.0%
2023$11,097+8.1%
2022$10,262+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8939, Page 1221

Property Sale

Sale
$491,358

From:

To:

Sq Ft4,450DeedBook 8727, Page 5347NU CodeDoubtful title (14)Recorded6/17/2008

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft4,450DeedBook 8481, Page 8858NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 1900