Skip to content

101 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Sep 16, 2011

Property Information

Block251
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF1G 5/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
74%
Improvement Value:$173,600
26%
Total Assessment$666,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651-10.3%
2024$11,868+17.0%
2023$10,146+8.5%
2022$9,355-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 8908, Page 1054

Property Built

Built

Year Built: 1895