Skip to content

97 Cookman AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1914

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block251
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,125
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,700
63%
Improvement Value:$265,200
37%
Total Assessment$715,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,009+17.5%
2024$11,075+25.6%
2023$8,821+9.1%
2022$8,086+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 9487, Page 908Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 8721, Page 9650

Property Built

Built

Year Built: 1914