Skip to content

100 BroadwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block251
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,803
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
45%
Improvement Value:$595,200
55%
Total Assessment$1,088,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,947+20.6%
2024$15,714+18.2%
2023$13,293+6.7%
2022$12,456+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,803DeedBook 9548, Page 2950Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,511DeedBook 9233, Page 4245Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$628,000
DeedBook 8660, Page 9630

Property Built

Built

Year Built: 1895