Skip to content

114 Iris DriveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block2602
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,429
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
53%
Improvement Value:$251,400
47%
Total Assessment$538,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648+16.9%
2024$7,396+3.3%
2023$7,161+17.4%
2022$6,100+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 9573, Page 3491Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 9060, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1961