Skip to content

7 Phoebe DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block2602
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.4

Building Details

Building Class17
Description1SFAL1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,441
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
49%
Improvement Value:$293,800
51%
Total Assessment$576,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,506+18.4%
2024$7,186+8.6%
2023$6,620+18.5%
2022$5,587+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,441DeedBook 9489, Page 3043Recorded3/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960